אופל מובילה אל העתיד_אחת שיודעת


אופל מובילה אל העתיד

לצד מסורת ארוכת שנים יש לאופל כמה פיתוחים מרתקים אשר ישפיעו על עתיד התחבורה ועל כולנו

בואו נודה על האמת: אי אפשר להתעלם בשום צורה מהעובדה שהעתיד נמצא בדרך אלינו, גם אם רוצים וגם אם לא רוצים: העתיד הוא הדבר היחיד שאנחנו יודעים שבטוח יגיע: וגם המכוניות כפי שאנחנו מכירים אותן עתידות כנראה להיעלם מהכבישים תוך כמה שנים. זה לא שמכוניות עם גלגלים ייעלמו וזה לא שממחר כל המכוניות יעופו – אך אין ספק שהמכונית כפי שאנחנו מכירים אותה, מבחינת מי הבעלים של המכונית, כיצד היא תיסע ומי ינהג בה, לא תהיה אותו הדבר.

מה יחליף אותן? מכוניות אוטונומיות, מכוניות חשמליות, מכוניות עתידניות לחלוטין. רוב יצרני הרכב כבר נמצאים כיום בעיצומו של המרוץ לאוטונומיה ואופל בחזית. למעשה, כבר כיום ניתן למצוא במכוניות אופל, גם כאלה שמשווקות בישראל, טכנולוגיות נהיגה סמי אוטונומיות – למשל המערכת שמאפשרת לרכב לשמור על נתיב הנסיעה בלי שהנהג יגע בהגה והמערכת אשר שומרת על מרחק מהרכב שלפנים ומאיטה את האופל כשהיא מתקרבת יותר מדי, כפי שיש למשל באסטרה ובאינסיגניה.

אך העתיד הרבה יותר מורכב ובכל מקרה – אופל כבר שם: עוד בשנת 2017 הפכה אופל לחלק מפרויקט שנקרא KO HAF- פרויקט שהתחיל עוד בשנת 2015 וצפוי להסתיים בנובמבר הקרוב, שבמסגרתו רכבים מבצעים כל הזמן מיפוי של תנאי דרך. תנאי הדרך והמאפיינים שלה חשובים במיוחד בגלל המפות האוטונומיות: אותן מפות תלת מימדיות שמאפשרות לרכבים "לדעת" כיצד בנוי כביש, היכן יש מכשולים, היכן יש עמודים, תמרורים ומעברי חציה. אופל, שתרמה את המכוניות בפרויקט, התמקדה בפיתוח של תהליכי ההטמעה של הרכב במערכות השונות שסביבו, ביצירת מפות לשימוש ברכב וכמובן גם בחיישנים שסביב הרכב, שמאפשרים לו "לחיות" בתנועה שסביבו לצד מכוניות אחרות ולצד עצמים. אבל, מכיוון שנהיגה אוטונומית לא קשורה רק בכביש אלא גם בנהג, אופל לקחה על עצמה גם את כל ההיבטים שקשורים ב"פיענוח" של הנהג, כלומר ביכולת קריאה של הנהג, תנועות הגוף שלו, אפילו פרצופו, כדי לדעת בדיוק מה הוא עושה, מה הוא צריך וכיצד הוא מגיב. כל הטכנולוגיות האלה יגיעו למכוניות שנוכל לקנות עוד כמה שנים בלבד.

אבל רכבי העתיד הם לא רק אוטונומיים – יש להם עוד כמה פונקציות חשובות – בעיקר שיתופי רכב מה זה שיתוף רכב?–מדובר במצב שבו המכונית אינה רכוש של מישהו אחד, אלא משמשת לשיתוף, או במצב שבו המכונית שייכת לאדם אחד שמשתף אותה עם אחרים, או במצב בו המכונית שייכת לחברה שמבצעת את השיתופים – מה שנקרא "קאר שייר". קאר שייר נפוץ כבר כיום בלא מעט ערים בעולם – ונתמך על ידי יצרני הרכב, שמבינים שבסביבה עירונית מודרנית, לא כולם להוטים לקנות מכונית אבל יש בהחלט רבים שכן רוצים להשתמש במכונית.

זהו בפתרון אקולוגי שמצמצם את מספר המכוניות על הכבישים, תורם לאיכות הסביבה ועדיין מאפשר למי שצריך לנסוע במכונית. אופל כבר שם כיום – לשירות שיתוף המכוניות של אופל קוראים CARUNITY וכבר בשנת 2016 היו חברים בו 4,000 משתמשים אחרי שנה אחת של שימוש בגרמניה. תכניות הקאר שייר של אופל רק עומדות לגדול כיום כאשר החברה פועלת תחת כנפי קונצרן PSA, חברת האם של אופל, צפויות להתרחב. ומעבר לכך יש כמובן את כל השירותים שיהיה אפשרי לקבל ברכב בעתיד- החל בשירותי בידוק וכלה בתזכורות וסינכרון עם יומנים ועוד הרבה. בקיצור- יש למה לצפות. חפשו את העתיד - באופל.

עדכן פרטיך ונשמח לחזור אליך בהקדם