מילון מונחים אחד שיודע


מילון מונחים

אקטיבית, פאסיבית, קישוריות ובסיס גלגלים. מה משמעות המילים האלה - תרגום מסינית מדוברת כדי שתדעו את הדברים החשובים באמת


הסיפור של אופל, מיצרניות הרכב הוותיקות בעולם, החל ב-21 בינואר 1862, בראסלסהיים, גרמניה, אז הוצמד השם "אופל" למכונות התפירה הראשונות שיצר אדם אופל - יזם גרמני צעיר שרצה לספק פתרונות טכניים פשוטים וזמינים לתעשיית הטקסטיל. כיאה ליזם שחיפש כל הזמן דברים חדשים לעסוק בהם הבחין אופל באמצעי תחבורה יחסית חדש, שרק החל להיכנס ליצור המוני: האופניים. וב-1886, ארבע שנים בלבד לאחר הקמת חברת מכונות התפירה החל אופל לייצר אופניים. כיאה למי שתמיד עסק במרוצים בדרך זו או אחרת עודד אופל את שני בניו להשתתף במרוצי אופניים כדי לפרסם את מפעל האופניים המשפחתי. זה שיוביל בסופו של דבר ליצור מכוניות, אך אופל עצמו מעולם לא זכה לנסוע במכונית אופל. מייסד החברה נפטר בשנת 1895 ורק ארבע שנים מאוחר יותר החליטו אשתו סופי אופל וצמד בניו להרחיב את העסק המשפחתי ולהיכנס לשותפות ליצור של מכוניות.

יופי, מזל טוב, הגיע הזמן לקנות מכונית חדשה. כבר שמעתם את זה בטח לא מעט פעמים אבל אתם מגיעים לסוכנות עם המשפחה – ואז פוגשים את המכונית. אחרי כמה שניות יזנק עליכם איש מכירות חייכן ומצויד בכוס אספרסו ויפליא בהסברים על המכונית. הוא יסביר שיש לה מזגן מקורי, מערכות בטיחות, הזרקת דלק וטורבו. כל מיני אביזרים מקוריים אולי מקומיים ועוד רושה ארוכה של ביטויים הנכנסים תחת ההגדרה "אינפו ג'אנק" - והוא יודע שלרבים אין מושג על מה הוא מדבר. מה מכל זה מדויק, מה מכל זה אמיתי ומה זה בכלל אומר? ובכן – הנה מילון מונחים קטן שיבטיח שבפעם הבאה תדעו מה מסבירים לכם

מומנט וסיבובים לדקה: מנוע מסתובב, יש לו בוכנות, שסתומים וחלקים רבים. כל אלה מייצרים כוח שנוצר באמצעות פעולת סיבוב. הכוח נמדד בכוחות סוס ואילו המומנט, כלומר הגמישות נמדד בקילוגרם למטר. ככל שהמומנט מגיע בסיבובי מנוע יותר נמוכים, כך המנוע יותר גמיש. ככל שיש יותר כוחות סוס- המנוע יותר חזק

טורבו: מגדש הטורבו הוא מתקן מכאני שמורכב משני מדחסים שמחוברים זה לזה באמצעות ציר. המדחסים יושבים בתוך מעטפת. מדחס אחד הוא המדחס המזין ואחד הוא המוזן: המנוע פולט גזי פליטה כשהוא עובד. במנוע רגיל גז הפליטה נפלט החוצה. בטורבו, בדרך החוצה גז הפליטה מסובב מדחס. המדחס הזה מחובר בציר למדחס נוסף שתפקידו הוא לדחוס אוויר בעוצמה לתוך המנוע ולייצר יותר כוח.

בסיס גלגלים: בסיס גלגלים הוא המרחק שבין הסרן הקדמי של הרכב ובין הסרן האחורי של הרכב. בדרך כלל מודדים אותו במילימטרים. בסיס הגלגלים הוא בעצם המקום שבו יושבי הרכב "חיים", כי אנחנו בדרך כלל נמצאים במכונית באזור שבין הגלגלים הקדמיים והגלגלים האחוריים. ככל שבסיס הגלגלים יותר גדול, כך יש לנו יותר מרווח מחיה בתוך המכונית.

קישוריות: קישוריות היא יכולתה של המכונית להתחבר להתקנים סלולאריים באמצעות טכנולוגיית בלוטות'. ברכב שמצויד במערכות קישוריות אפשר לצפות ולהשתמש במידע מהטלפון על גבי צגי המידע של הרכב- וגם לשלוט בו בלי להוריד עיניים מהכביש, בדרך כלל באמצעות מתגים שנמצאים על גלגל ההגה.

בקרת אקלים: מערכת בקרת אקלים היא מערכת מיזוג וחימום שמסוגלת לקבוע את עוצמת הקירור הנדרשת כדי להביא את תא הנוסעים של הרכב לטמפרטורה מסוימת, וזאת בלי שהנהג יצטרך לעסוק כל הזמן בכיוון המזגן. מערכת בקרת אקלים מאפשרת לנהג לקבוע טמפרטורה רצויה ברכב-ואז לסמוך על המכונית שתקבע מה תהיה עוצמת המאוורר.

מערכת בקרת סטיה מנתיב אקטיבית: מערכת אקטיבית למניעת סטייה מנתיב היא מערכת המסוגלת לקרוא את תוואי הכביש ובמקביל גם לשלוט בהגה המכונית. כך, הנהג יכול אפילו להסיר לעתים את הידיים מן ההגה לפרקי זמן קצרים והמכונית תסובב את ההגה במקומו. אך חשיבותה האמיתית של המערכת היא שהיא מסוגלת להציל את יושבי הרכב במקרה של היסח הדעת, למשל כשמשוחחים בטלפון.

מערכת שמירת מרחק אקטיבית: מערכת אקטיבית לשמירת מרחק היא מערכת המחוברת לבלמי הרכב וגם לחיישנים שמודדים כל הזמן את המרחק שבין המכונית למכונית שלפניה. כך, החיישנים מסוגלים לקבוע אם המרחק בין המכוניות התקצר בפתאומיות, להפעיל את בלמי הרכב בלי שהנהג יגע בהם – ולהציל את יושבי הרכב מתאונה.

מבחן ריסוק: כיום קיימים בעולם גופים שתפקידם הוא להעריך את מידת בטיחותן של מכוניות. גופים אלה, כגון ארגון הבטיחות האירופי EURONCAP הם גופים עצמאיים שדואגים לרסק מכוניות פופולאריות כדי לבדוק לא רק כמה הן מגינות על יושבי הרכב – אלא גם על הולכי רגל שבהם הרכב פוגע. ציון הבטיחות המרבי שניתן לקבל במבחן ריסוק הוא חמישה כוכבים מתוך חמישה.

עדכן פרטיך ונשמח לחזור אליך בהקדם