מילון מונחים אחת שיודעת


מכונולגיה מדוברת - מילון מונחי הרכב לנשים

כל פעם זה קורה מחדש. אנחנו מתיישבים בערב חברים לשיחה על דא ועל הא ותוך דקות נזרקים לחלל החדר צרורות של ראשי תיבות ונתוני מנוע, בדרך כלל בגלל שאריק שוב קיבל קידום ואיתו רכב חדש, מה שגורם לצלע הנשית של החבורה להסתכל אחת על השנייה ולשאול בייאוש ״איפה שוב טעינו?!״ הרי בסך הכל רצינו לבלות ערב חברים שקט בלי הילדים ולחזור הביתה בשלום.

בדרך הביתה אני אומרת לאיש שלי שזה כבר באמת נהיה בלי נסבל שכל מפגש הופך לתחרות ראשי תיבות. הוא מצידו עונה לי שאם הייתי מבינה את ראשי התיבות זה דווקא היה מעניין אותי, ואני עונה שאם היה מעניין אותי הייתי מבינה מלכתחילה. בכל מקרה, המצב השתנה באותה פעם שנאלצתי להגיע למוסך במפתיע כשאמרו לי ״דעיכת בלמים״ ואני חשבתי שזה… טוב, בדיוק על זה נדבר היום - מונחי רכב: מה אנחנו חושבות שזה ומה זה באמת.


קבלי 10 מונחים שיעזרו לך לשרוד מפגש חברים בזוגות וגם כל ביקור שגרתי במוסך:

1. סל״ד
מה אנחנו חושבות שזה: ראשי תיבות של ״סבל לדקה״ - מדד שמתאר את תחושתי ברגע שמתחילה שיחת הגברים על הרכב של אריק.

מה זה באמת: סיבובים לדקה, או מה שקרוי ״טורים״. ברגע שנלחץ על דוושת הגז נראה את מחוג הסל״ד קופץ על לוח המחוונים, מה שמעיד על האצת סיבובי המנוע, העברת יותר כוח אל הגלגלים וגם הגברת סאונד הדאווין.

2. קמ״ל
מה אנחנו חושבות שזה: הבחור הנחמד שמטפל לנו ברכב. (טוב, את זה רק סבתא שלי חושבת.)

מה זה באמת: קילומטרים לליטר. מדד שמציין את יעילות צריכת הדלק - כלומר, כמה קילומטרים יכול הרכב לנסוע על כל ליטר דלק שקנינו במיטב כספנו.


3. גיר רובוטי
מה אנחנו חושבות שזה: האח האובד של האיי רובוט. ותעשה טובה, תעלים מהמושב האחורי את פירורי הביסקוויטים.

מה זה באמת: מעין הכלאה בין גיר ידני לגיר אוטומטי. בגיר רובוטי אין קלאץ׳, מה שאומר שאת לא צריכה ללחוץ עליו ולהעביר הילוכים כי יש רובוט קטן שיושב בתיבת ההילוכים ועושה זאת במקומך. הוא נחשב חסכוני בדלק בגלל החסכון בהחלפת הילוכים אבל לא תמיד נעים וחלק בנסיעה כמו גיר אוטומטי.


4. מסרק הגה
מה אנחנו חושבות שזה: אביזר טיפוח חיוני לרכב.

מה זה באמת: מנגנון גלגלי שיניים שממיר את התנועה הסיבובית של ההגה (מציר ימין שמאל) לתנועה הקווית של הגלגלים (בציר קדימה אחורה)


5. הגה חשמלי
מה אנחנו חושבות שזה: אמצעי הגנה חיוני מפני מתבגרים שזוממים לך על האוטו, ממש כמו גדר חשמלי שמגינה על חלקות חקלאיות מפני בעלי חיים גרגרנים.

מה זה באמת: מערכת שמאפשרת את סיבוב ההגה ביתר קלות וגם חוסכת בדלק מכיוון שאינו פועל בכוח המנוע. הגה חשמלי נפוץ מזמן בכל הרכבים החדשים, אך הוא מקבל חשיבות רבה ככל שהמערכות החצי אוטונומיות ברכב מתפתחות, למשל חניה אוטומטית או שמירה על נתיב הנסיעה.


6. הזרקת דלק
מה אנחנו חושבות שזה: טיפול קוסמטי אנטי אייג׳ינג ואנרג׳ייזינג שיגרום לעור שלך לזהור.

מה זה באמת: מערכת אוטומטית שדואגת להעברת תערובת אוויר ודלק אופטימלית למנוע ומשפרת את ביצועי המנוע ואת צריכת הדלק, מפחיתה זיהום אוויר ושומרת על אריכות חיי המנוע.


7. דעיכת בלמים
מה אנחנו חושבות שזה: עוד תהליך טבעי שמתרחש עם השנים ושפילאטיס שיקומי וכיווץ רצפת האגן יסייעו לו.

מה זה באמת: תהליך שחיקה של הבלמים שקורה בעקבות שימוש יתר (למשל שחיקה טבעית או שימוש מוגבר בבלמים בנסיעה בירידות ארוכות) או בעקבות בלימה חזקה במיוחד (למשל בעת עצירת חירום). יצרני הרכב מבצעים מבחני דעיכת בלמים במהירות 100 קמ״ש בבלימה מיידית ועוצמתית במספר מחזורים כדי לקבוע מהו אורך חיי הבלמים ביעילות מקסימלית.


8. EuroNCAP
מה אנחנו חושבות שזה: עוד ליגה שהוא המציא כדי לתרץ את שאגות העידוד וזעקות הפרשנים על המרקע בסלון שלך.

מה זה באמת: איגוד אירופי עצמאי שמבצע מבחני ריסוק ובטיחות מחמירים ביותר לרכבים, לא רק מצד הנוסעים אלא גם מצד הולכי הרגל. בניגוד לליגות אחרות, את האישור של הליגה הזו את ממש רוצה על הרכב שלך.


9. ראש מנוע
מה אנחנו חושבות שזה: מה שיש לכל גבר נשוי. לוחצות - עובד. מרפות - לא זז הרברס.

מה זה באמת: החלק העליון של המנוע שאוטם את הבוכנות ומהווה בסיס לשסתומים. ראש המנוע נוטה להפגע בהתחממות יתר של המנוע והוא חלק יקר להחלפה או תיקון, לכן מומלץ להקשיב לראש ולגשת לטיפול בכל מצב שבו הרכב מתחמם ולא להאמין לעצמך כשאת אומרת שאם תדחי למחר לא יקרה שום דבר.


10. טיימינג
מה אנחנו חושבות שזה: מה שכל אישה צריכה כדי להשיג כל מה שהיא רוצה, כי הכל שאלה של טיימינג.

מה זה באמת: כשמדובר ברכב שלך זו למעשה רצועה שמתזמנת היטב את תנועת השסתומים מול קצב סיבובי המנוע ודואגת שלא יהיו התנגשויות עם הבוכנות. נו, בסך הכל שאלה של טיימינג.

ובכן, תודי שלא היה כל כך נורא ואפילו קצת מעניין. אחרי שהבנו את זה אני חייבת להודות שמבחינתי לפחות לא מזיק להוסיף עוד קצת ידע, וכמו שאני אומרת תמיד - מה שאני יודעת לא יהרוג אותי. עדיף לי לדעת הכל, עם ההשלכות של זה כבר אתמודד.

עדכן פרטיך ונשמח לחזור אליך בהקדם