מוסך מורשה הצד שלה


ביקור במוסך - לא מה שחשבתי

איך בזכות יום חופש אחד יותר מדי למדתי שדווקא ממש כדאי שאני אלך למוסך במקומו ולמה מוסך מורשה משתלם יותר

שוב חופש. את כל הטריקים של האמא המגניבה כבר שלפתי מהכובע בחופש הקודם, את כל חלומות הילדים, שהם הסיוט של ההורים, הגשמתי בחופש הגדול ועכשיו נשארנו רק אני והם והחופש. בעצם, לא רק, אלא אני, הם, החופש והרשרושים המוזרים שבוקעים מאזור מכסה המנוע בכל פעם שאני לוחצת על הדוושה. אז גם אי אפשר לנסוע לשום מקום.


״קחי אותם איתך למוסך״, אמר לי האיש שלי, גיבור האומה שחרש איתם אתמול את הפארק בריצות על הדשא וברח הבוקר יותר מוקדם מהציפורים אל המשרד.
מי לוקחת ילדים למוסך? סליחה רגע, בעצם פספסתי עוד שאלה אחת קודם - מה פתאום שאני אלך למוסך? הרי סיכמנו שזה שאני יכולה לא אומר שאני רוצה ועם כל הכבוד לשוויון ולנשיות הכל יכולה שלי, המוסך זה שלו.

אבל לחופש חוקים משלו ועם המנוע המרשרש עם אפשר להגיע לשום מקום, אז בקרב בין להשאר תקועים בבית ולתלוש שערות או לחרוג ממנהגי ולגשת למוסך, האפשרות השניה ניצחה.

הגעתי למוסך קמק של אופל בהרצליה. את פני קיבלו רונן וארז ואפילו לא מצמצו לנוכח העובדה שבאתי עם שני נספחים פלוס עגלה. למרות החששות שלי, להם זה נראה טבעי לגמרי שנכנסה עכשיו למוסך אישה עם שני ילדים.
באדיבות של ליגת האלופים האירופאית הכניסו אותי למשרד, הציעו קפה ולקחו את הרכב לאולם הטיפולים שאפשר להסתכל עליו דרך חלון במשרד, כמו בחדר תינוקות במחלקת יולדות - הוא נראה ככה חמוד מרחוק ויכולתי לראות שמטפלים בו יפה ובלי לשמוע את כל הרעש והבלגאן מסביב.

באותו זמן בדיוק הילדים התפעלו מהמכוניות העולות בליפט לבדיקה, מהאקדח הרועש שפירק אומים ענקיים והשאיר רכב עירום מגלגלים, ממנוע שלם שנח על שולחן עבודה ולצידו כלים במסדר, קצת כמו חדר ניתוח למכוניות ואני ניצלתי את הזמן כיד לשאול את רונן כמה שאלות על המוסך בכלל ועל נשים במוסך בפרט.

אז נכון שנשים קצת נמנעות מלהגיע למוסכים, הרי גם לי ולאיש יש הסכם שאת המוסך אנחנו חוסכים ממני, כי המיתוס טוען שתמיד יעבדו על אישה שמגיעה למוסך, אבל רונן טוען שהדימוי דבק לא לגמרי בצדק. לטענתו הכל שאלה של מי מנהל את המקום ולא שאלה של גברים או נשים. ״מי שהוא רמאי ירמה בכל מקרה, זה לא קשור אלייך כאישה או כגבר. הרי גם רוב הגברים לא באמת יודעים מה קורה מתחת למכסה המנוע או איך פועלות כל המערכות ולכן מה התקלקל או איך לתקן. כשאת בוחרת במוסך טוב, הגון, עם תודעת שירות גבוהה, שרוצה שתחזרי פעם נוספת, את תקבלי שירות מצויין, בלי שום הבדל אם את אישה או גבר.״

בסדר, זה נשמע נהדר בתיאוריה, אבל איך אני יודעת מראש אם המקום הוא מוסך ליגה או מוסך חאפר?
רונן הסביר שצריך לפחות לקבל המלצה ממישהו שמכירים, דווקא בגלל שלתחום יצא שם כל כך רע, אבל שכלל אצבע הוא להעדיף טיפול במוסך מורשה.

מיד נדלקה אצלי נורת אזהרה - הרי כל ילדה יודעת שמוסך מורשה תמיד יותר יקר, האם רונן מסבן אותי עכשיו בגלל שאני אישה?
ארז, האיש שאחראי על הפן הטכני, בא מהר לעזרת חב והסביר שלמרות המיצוב הזה, תמונת המציאות דווקא הפוכה לגמרי.

״מוסך מורשה אולי נתפס כיקר יותר, אבל חשוב לדעת למה ומה המחיר של טיפול זול. מוסך מורשה נשען על ספר אמות מידה של המותג, כזה שמחייב בסטנדרט טיפול אחיד, אפילו חלל המשרד ואיזור ההמתנה צריכים לעמוד בסטנדרטים שיבטיחו את נוחות הלקוח, השירות שאת מקבלת חייב לעמוד בסטנדרט קפדני וגם נמצא בפיקוח ותחת ביקורת מתמדת, אנחנו יודעים שעל כל רכב שאנחנו מוציאים מכאן הלקוח יקבל טלפון לבדיקת שביעות רצון מחברה חיצונית, כלומר שכדי להשאר תחת הרשיון של מוסך מורשה אנחנו חייבים לעמוד בסטנדרטים המקצועיים והשירותיים שאופל מכתיבה לנו.״

סבבה, אמרתי, אבל בשביל סקר שביעות רצון אני משלמת יותר על כל טיפול?

״ממש לא. ההבדל המהותי בין מוסך מורשה למוסך עצמאי טמון ברמת ההכשרה של הצוות, במידת ההיכרות שלו את הרכב שלך, את התקלות האופייניות ואת אופן הטיפול בהן. זה אומר שאבסולוטית טיפול יהיה זול יותר במוסך מורשה, מכיוון שצוות שעובר 20 ימי הכשרה בשנה ידע לזהות את מקור הבעיה בזמן הקצר ביותר האפשרי ולתת לה את המענה המדוייק ביותר. נכון, השימוש בחלפים מקוריים עשוי להיות מעט יקר יותר, אבל על פי רוב קיצור זמן העבודה בשל ההיכרות עם הרכב וגם יעילותו של הטיפול לאורך זמן מציגים תמונה הפוכה - השקעה בטיפול במוסך מורשה חוסכת שעות רבות שמבוזבזות בנסיון לאתר את הבעיה, חלפים איכותיים מונעים הישנות תקלות, היכולת של מוסך מורשה לחבר את הרכב למחשב החברה מציף מידע על עדכוני תוכנה חדשים שבמוסך שלא מחובר למחשב אין שום דרך לדעת שיצאו והסיכום של כל אלה למעשה בהכרח חוסך ללקוחה כסף בכל ביקור במוסך.״

עד שסיימנו לקשקש הרכב כבר חיכה לי מוכן ומזומן, אפילו המזגן כבר קירר את האוטו, הילדים צילמו מנועים כדי להראות לאבא שלהם ובאופן כללי היו נרגשים כאילו בילו את הבוקר בספארי.

בדרך הביתה התקשר האיש שלי ושאל מה עשינו הבוקר בסוף.
״אני בדיוק יוצאת ממוסך קמק של אופל״ אמרתי לו.
״מוסך מורשה? השתגעת? מה אנחנו רוטשילד?!״
״נו בחייך, כל אישה יודעת שזה מיתוס, מוסך מורשה משתלם פי אלף. גברים ״ אמרתי בנונשלאנט, ״תמיד חושבים שדופקים אותם…״

עדכן פרטיך ונשמח לחזור אליך בהקדם